Uważany za głównego przywódcę i inspiratora wietnamskiej walki o niepodległość Ho Chi Minh urodził się w 1890 roku we wsi Hoan Tru koło Kim Lien. Po studiach w Hue, wówczas jeszcze jako Nguyen Tat Thanh, wyruszył w 1911 roku w podróż po świecie. Podczas pobytu w Europie uległ wpływom ideologii socjalizmu; zakładał organizacje komunistyczne we Francji, Rosji i w Chinach.
Po powrocie do Wietnamu w 1941 roku przyjął nazwisko Ho Chi Minh, czyli niosący światło i założył . W 1946 roku został prezydentem Demokratycznej Republiki Wietnamu. Prowadził długie i wyniszczające wojny z Francją i Stanami Zjednoczonymi. Zmarł sześć lat przed zjednoczeniem Wietnamu, które jest jednak uważane za jego największe osiągnięcie.
Ho Chi Minh, człowiek skromny, który starał się unikać wygód i insygniów władzy, chciał być skremowany. Jednak po jego śmierci w 1969 roku wietnamskie politbiuro nie spełniło jego ostatniej woli. Ciało przywódcy, z pomocą radzieckich specjalistów, zabalsamowano i w 1975 roku złożono w mauzoleum. Budynek od zewnątrz jest uważany za masywny i nieciekawy, choć podobno architekci chcieli go upodobnić do kwiatu lotosu.
Do środka nie wpuszcza się osób niewłaściwie ubranych ( np. w krótkich spodenkach ). Od zwiedzających wymaga się też właściwego zachowania. Niestety nie zobaczycie ciekawych zdjęć ze środka Mauzoleum, które nie działa w październiku i listopadzie, kiedy to ciało wodza jest poddawane zabiegom konserwacyjnym w Rosji. My byliśmy tam 4 listopada.
Kiedy w 1954 roku Ho Chi Minh został prezydentem uznał, że Pałac Prezydencki jest dla niego zbyt okazały i polecił wybudować na terenach pałacowych skromny drewniany dom. Ale o tym opowiemy za dwa tygodnie, a dziś podziwiajcie Pałac z 1901 roku. Nie wiem czemu, ale przypomina mi siedzibę naszego Trybunału Konstytucyjnego.
Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 17 maja 2016 roku.