Kambodża znana i nieznana

Pomysł wystawy fotograficznej „Kambodża znana i nieznana” narodził się już w trakcie naszej marcowej podróży po tym niezwykłym i egzotycznym kraju.

Przejechaliśmy ją od granicy z Tajlandią w Poypet,  przez Battambang dojechaliśmy do stolicy kraju Phnom Pehn, następnie odpoczęliśmy w nadmorskim kurorcie Sihanoukville.

Dalej nasza droga wiodła przez starożytne ruiny Sambor Prei Kuk, skąd wzdłuż brzegów jeziora Tonle Sap udało się dotrzeć do wymarzonego Siem Reap i wyczekanego kompleksu świątyń Angkor Wat. Kambodża w naszych oczach i sercach jest serdecznym, gościnnym, egzotycznym, ale przyjaznym krajem.

Jej mieszkańcy, spadkobiercy i potomkowie Królestwa Khmerów  – tych którzy stworzyli Angkor, a jednocześnie dziedzice wspomnień po Czerwonych Khmerów – tych którzy stworzyli Pola Śmierci, okazali się wspaniałymi gospodarzami tego biednego, skorumpowanego, a jednak pięknego i pociągającego kraju.

Udało się nam obejrzeń wspaniałe zabytki oraz  miasta, a także codzienność biednych, zapracowanych, a jednak szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi.

Taką właśnie Kambodżę – znaną i nieznaną można obejrzeć na naszej wystawie, która powstała po naszej podróży marcu 2014 roku.

Wystawa odbyła się w następujących miejscach:

  • 7.11 – 20.11.2014  Legionowo
  • 23.06 – 31.08.2014  Łajski
  • 16.03 – 3.04.2015  Serock
  • Wyspa Browar  27.06 – 3.07.2015 Wrocław

23 czerwca wieczorem w gościnnych progach Galerii Przechodniej w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach odbył się wernisaż wystawy fotograficzno-podróżniczej autorstwa Katarzyny i Marka Stor zatytułowanej „Kambodża znana i nieznana”.

Wystawa jest plonem wiosennej podróży po Kambodży, w czasie której autorzy od granicy w Poypet, poprzez jezioro Tonle Sap, ruiny Sambor Prei Kuk, Battambang, stolicę Phnom Penh i nadmorski kurort Sihanoukville dotarli do Siem Raep i kompleksu świątyń Angkor Wat.

Przybyli na wernisaż goście, poczęstowani suszonymi owocami, jako ciekawostką kulinarną z dalekiego kraju, z zainteresowaniem wysłuchali opowieści autorów o Kambodży, do której ilustracją były ciekawe zdjęcia z podróży.

Wystawę można oglądać przez całe wakacje w GCK w Łajskach przy ulicy Moniuszki 2 róg Nowodworskiej. Zdjęcia pokazują zarówno wspaniałe ruiny Angkor Wat i Sambor Prei Kuk, a także codzienne zajęcia mieszkańców Kambodży – życie w wiosce, na polach, nad jeziorem Tonle Sap, ceremonię ślubną, czy niedzielny wypoczynek w Sihanoukville, jak również jazdę „ na byle czym”.

Serdecznie zapraszamy ciekawych świata.

Gazeta Powiatowa Nr 26 z 1 lipca 2014 roku.

Wystawa

Wernisaż