Kobiety świata

„Kobiety świata w obiektywie Marka Stor” – tak zatytułowano wystawę fotografii, którą można oglądać w sali wystawienniczej Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP przy pl. Kościuszki 18. Jej wernisaż z udziałem autora, jego najbliższych i zaproszonych gości odbył się w piątek, 8 marca. Data została wybrana nieprzypadkowo, bo temat wystawy wiąże się ściśle z obchodzonym tego dnia świętem kobiet.

Marek Stor nie jest zawodowym fotografem, jego zdjęcia powstają w trakcie rodzinnych podróży, nie tylko po kraju, ale i poza jego granice. Nic więc dziwnego, nic więc dziwnego, że najbardziej pociąga go fotografia reportażowa i podróżnicza.  

Na wystawie w Tomaszowie Mazowieckim Stor pokazał kilkanaście zdjęć dokumentujących życie kobiet ( i pokazujących same kobiety ) w różnych krajach świata. To plon jego kilkuletnich wojaży po egzotycznych krajach.

– Kobiety, które fotografowałem pozowały mi m.in. na pustyni Bikaner w Indiach, w parku Shimba Hill i na targu w Mombasie w Kenii, a także na targu w Phuket w Tajlandii, gdzie można było kupić śmierdzące duriany od sympatycznej Tajki, oraz w Hiszpanii i w Chinach – mówi Marek Stor.

Kolorowe fotosy przybliżają egzotykę miejsc, pokazują kobiety przy codziennych zajęciach i w sytuacjach dla nich nietypowych. Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia.

MarMajs

Tomaszowski Informator Tygodniowy Nr 11 z 15 marca 2013 r.

„Dookoła świata”

…. „Cykl „Kobiety świata” to fotografie Marka Stora (członka sekcji fotograficznej działającej w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach) są dorobkiem jego kilkuletnich wojaży po świecie. Oglądając fotogramy kobiet z pustyni Bikaner w Indiach, Parku Shimba Hill, targu w Mombasie w Kenii, targu w Phuket w Tajlandii, dzielnicy Albuicin w Granadzie w Hiszpanii, Guilin w Chinach nie sposób się oprzeć wrażeniu, że Marek Stor najlepiej czuje się w fotografii reportażowej.”…

GB

Gazeta Wieliszewska Nr 6 z 28 czerwca 2012 r.

„Magia, Majowie i kobiety świata”

3 fantastyczne wystawy u niezwykły koncert mieli okazję zobaczyć goście, którzy odwiedzili Gminne Centrum Kultury w Łajskach w  miniony poniedziałek. Wystawa była zatytułowana „ Dookoła świata”.

Gości powitały fotografie Marka Stora, który swoją wystawę zatytułował „Kobiety świata”. Przez około 6 lat, kiedy zwiedzał różne zakątki świata, uwieczniał  swoje podróże na fotografiach. Niektóry z nich postanowił pokazać światu. Zdjęcia portretowe pokazywały ujęcia z życia kobiet mieszkających w innych krajach.  

Egzotyka miejsc oraz odmienność zwyczajów powoduje, że częściej niż zwykle zatrzymujemy wzrok na obrazach z życia innych ludzi. Autor chętnie opowiadał historie, które wiązały się z powstaniem niektórych zdjęć. Czy była to dziewczyna handlująca durianami (brzydko pachnącymi owocami), czy też sprzedawczyni pieczonych jajek lub przyjazna afrykańska strażniczka – wszystkie te opowieści doskonale uzupełniały klimat wystawy.

Jak wspomina Marek Stor, jego wyprawy są wynikiem pasji, którą dzieli wraz ze swoją rodziną. Częste wędrówki planuje jego żona dr Katarzyna Stor. Fotografie pochodzą z pustyni Bikaner w Indiach, z Kenii, Tajlandii, Hiszpanii a także z Chin.    

Co utkwiło autorowi w pamięci, podczas robienia  zdjęć w czasie wojaży? – Kiedy spacerowaliśmy w parku w Chinach, natknęliśmy się na sesję, gdzie fotografowie robili zdjęcia modelce. Wystarczyło jedno spojrzenie i natychmiast porzucili obiekt swoich zainteresowań by fotografować towarzyszące nam kobiety – opowiadał jak względna może być egzotyka.” …

Iw

Gazeta Powiatowa Nr 27 z 3 lipca 2012 r.

Wystawa „Kobiety świata” została zaprezentowana w następujących miejscach:

 • Nieporęt
  11.03.2012
 • OK Kąty Węgierskie
  18.05.2012
 • GCK Łajski
  11.06.2012 r.
 • Tomaszów Mazowiecki
  8.03 – 4.04.2013 r.

Wystawa

Wernisaż