Twierdzy nie zdobyli

17 marca 2013 roku odbyło się drugie spotkanie miłośników fotografii i pieszych wycieczek. Pierwszy, październikowy spacer prowadził ulicami Legionowa. Tym razem organizatorzy spaceru fotograficznego: Marek Stor, Dorota Milerowicz oraz Paweł Horąży zaprosili nas do zwiedzania Modlina.

W niedzielny ranek, około godziny 10.00, pod Bramą Ostrołęcką zebrała się ponad 30-osobowa grupa amatorów fotografowania. Zwiedzanie rozpoczęto od spaceru brzegiem Narwi, wzdłuż murów koszarów obronnych. Dzięki Pawłowi Horążemu uczestnicy spaceru usłyszeli historię powstania budynku i ciekawostki związane z niektórymi fragmentami budowli. Ruiny spichlerza zbożowego wzniesionego przez Bank Polski w 1844 roku, stojącego na przeciwległym brzegu Narwi, w porannym świetle stały się wdzięcznym obiektem kolejnych ujęć. Wśród zwiedzanych obiektów znalazła się brama Księcia J. Poniatowskiego, działobitnia Generała Dehna i podwałowa z bramą w Koronie Ultrackiej, brama Napoleona i neogotycka Wieża Wodna. Ci, którym nie brakowało odwagi i ci, którzy zabrali ze sobą latarki zwiedzili również ciemne korytarze pomieszczeń po prochowniach. Długa, bo kilkugodzinna wędrówka po terenie Modlina zakończyła się wejściem na dziedziniec Koszarowca i na Wieżę Czerwoną zwaną też Tatarską, gdzie z dwóch poziomów wieży (taras na 18 m i na 31,6 m) fotografowano panoramę Modlina i widły rzek, Narwi i Wisły.

Dzięki uprzejmości przewodniczki Janiny Bystrek, ci spacerowicze, którzy nie wzięli ze sobą aparatów fotograficznych, wysłuchali kilku fascynujących historii na temat twierdzy. Spacer zakończył się około godziny 16. Pewne jest to, że mimo kilku godzin intensywnie spędzonych w marcowym słońcu, Twierdza Modlin nie została zdobyta. Uczestnicy obiecywali, że niedługo wrócą, by odkrywać jej kolejne tajemnice.

Cytadela została bowiem niedawno ponownie wystawiona na sprzedaż. Agencja Mienia Wojskowego w kolejnych latach z powodu braku kupców proponowała coraz niższą cenę. Tym razem przyszły inwestor będzie mógł pozyskać ten teren już za 28 mln zł.

Iwona Wymazał