Jodhpur Błękitne Miasto Radżastanu, czyli Incredible India

Jodhpur leżący na pustyni Thar wyróżnia się pięknym widokiem domów w starej części miasta pomalowanych na charakterystyczny błękitny kolor. Najprawdopodobniej ma to związek z Braminami – członkami klasy kapłańskiej, którzy w ten sposób chcieli zaznaczyć swoje miejsce zamieszkania i odróżnić się od reszty populacji. Potem reszta mieszkańców poszła ich śladem, przez co obecnie większość budynków w starej części miasta jest tak właśnie pomalowana.

Spektakularny błękitny widok najlepiej podziwiać z Twierdzy Mehrangarh górującej nad miastem. Zbudowany w 1459 roku fort jest jednym z największych w Indiach, a obecnie na jego terenie znajduje się muzeum. Z murów fortu rozciąga się bowiem niesamowity widok – nie tylko na cała część Błękitnego Miasta, ale także na rozległą pustynie Thar.
Samo miasto, ciasne i wąskie uliczki, nie każdemu mogą się wydać atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, za to warto wspiąć się na wzgórze do pałacu Umaid Bhawan z 347 pokojami. Ten pałac został zaprojektowany przez H.V. Lanchestera i stanowi mieszankę stylu secesji z art deco, zachodniego stylu życia z pieczołowitym wydzieleniem kobiecych komnat. Obecnie podzielony jest na prywatny pałac, publiczne muzeum i luksusowy hotel.

Nasz indyjski przewodnik pochwalił się, ze był tam z poprzednią polską wycieczką (golfistów) w restauracji na kawie, której filiżanka kosztowała 10 tysięcy rupii. Jeśli chcemy tez nas zabierze, ale nie wyraziliśmy chęci – woleliśmy te pieniądze przeznaczyć na biżuterie. Ale o tym następnym razem – z Różowego Miasta.

Kursy walut (3.07.2016)
10.000 rupii – 586.41 PLN
(pozdrawiamy polskich golfistów)

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 19 lipca 2016 roku.