Stolicę Wietnamu Hanoi, nazywaną miastem w Zakolu Rzeki, założył w 1010 roku cesarz Ly Thai To. Rozplanował miasto wokół potężnej cytadeli, wokół której osiadły cechy rzemieślnicze pracujące dla dworu cesarskiego. Do XVI wieku obszar ten rozwinął się w słynną Starą Dzielnicę Hanoi.
Stara dzielnica jest mała i tak fascynująca, że warto ją zwiedzać pieszo, lecz wygodniejszym i niedrogim środkiem transportu jest riksza. Ten ekologiczny pojazd z szalonym kierowcą pozwolił nam wszechstronnie i wielokierunkowo poznać Starą Dzielnice, zwaną „36 Ulic”, ponieważ każda ulica specjalizuje się w jednym typie wyrobów rzemieślniczych, a powstało 36 cechów zrzeszających wytwórców.
Hang Buom, dawna ulica Żaglomistrzów, oferuje duży wybór robionych na miejscu słodyczy i cukierków, najróżniejsze gatunki świeżo palonej kawy i importowanych alkoholi. Hang Ma, czyli ulica Wotywnego Papieru, słynie z barwnych papierowych przedmiotów. Sprzedaje się tu jaskrawe lampiony, złote sztabki, papierowe pieniądze, girlandy, domy i makiety wszelkich innych dóbr, które pali się jako ofiary dla zmarłych przodków.
Większość ulic w Starej Dzielnicy nosi nazwy pochodzące od cechów czy gildii, które na nich działały. Nazwa zaczyna się od słowa hang oznaczającego towar, podczas gdy drugie słowo określa rodzaj produktu. Jest tu Hang Gai (ulica Jedwabna), Hang Tre (ulica Bambusowa), Hang Bac (ulica Srebrna , Hang Huong (ulica Kadzidlana). Dziś większość z nich oferuje inne produkty niż sugerowałaby nazwa, ale teraz już sami zobaczcie, co tam można spotkać.
Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 2 maja 2016 roku.