Ogród Botaniczny w Powsinie, czyli namiastka dżungli na Mazowszu

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Warszawie, w Powsinie położony jest 23 kilometry od centrum miasta. Obecnie liczy sobie 40 hektarów, z czego 32 hektary są udostępnione dla zwiedzających. W ogrodzie udało się do tej pory zgromadzić ponad 9000 gatunków i odmian roślin.
Pierwsze starania otwarcia ogrodu datują się na 1928 rok, w celu stworzenia nowoczesnego ogrodu w stolicy niepodległej Polski, ale dopiero w 1974 roku zostaje powołany Ogród Botaniczny i zakupione jest na ten cel 40 hektarów ziemi, którą zagospodarowywano w latach 1978 – 1990, kiedy to otwarto Ogród dla zwiedzających.
Muszę się przyznać, że jako uczennica Liceum Ogólnokształcącego Nr IX im. Klementyny Hoffmanowej przez kilka lat uczestniczyłam w takich pracach społecznych na terenie Powsina. Pieliłam irysy, siałam pojedyncze nasionka zbóż, zbierałam owoce cisów itp., a nasza szkoła dostawała za to modrzewie, którymi próbowano obsadzić teren szkoły.
Dziś z wielką przyjemnością obejrzeliśmy Ogród Botaniczny, a szczególnie dział roślin egzotycznych w szklarniach, które znamy z ich naturalnego środowiska. Serdecznie zapraszamy do podobnego spaceru. O konkurencyjnym, ale tylko pięciohektarowym Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w centrum miasta opowiemy przy innej okazji.