2 lipca, czyli Palio w Sienie

Wszystkie ulice w Sienie prowadzą do Campo, amfiteatralnego placu w kształcie muszli. Można zauważyć, że plac podzielono na dziewięć segmentów, na pamiątkę pomyślnych rządów Rady Dziewięciu, która kierowała Sieną w XII–XIV wieku. Był to czas stabilizacji i dobrobytu, powstały wtedy najokazalsze budowle miasta.

Dwa razy do roku – 2 lipca i 16 sierpnia odbywają się średniowieczne widowiska Palio – wyścigi konne na oklep dookoła Palio. Mieszkańcy 17 contrade, czyli dzielnic miasta, tłoczą się na placu, aby obejrzeć reprezentujących ich jeźdźców. Ten, który wygra wyścig i otrzyma Palio (sztandar z herbem) zostaje okrzyknięty bohaterem, a świętowanie trwa kilka dni.

Przy placu wzniesiono Palazzo Publico z drugą co do wysokości we Włoszech wieżą – Torre del Mangia. Na jej szczyt prowadzi 505 schodów, skąd można podziwiać prawie całą Toskanię. Moim zdaniem, jednak najpiękniejszą budowlą w Sienie jest katedra, czyli Duomo budowana w latach 1136–1382, jedna z niewielu gotyckich budowli powstałych na południe od Alp.

W 1339 roku sieneńczycy postanowili rozbudować katedrę, chcąc stworzyć największą świątynię chrześcijańską świata. Ambitny plan udaremniła zaraza, która wybuchła w XIV wieku i uśmierciła większą część ludności. Dziś z niedokończonej nawy głównej można podziwiać panoramę miasta, a w katedrze pięknie zdobioną bibliotekę. Nie widzieliśmy Palio na żywo, ale przedstawiamy Wam widoki pięknych zabytków Sieny.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 9 lipca 2013 roku.