Dziś zapraszamy do stolicy hrabstwa Clare, miasteczka Ennis liczącego około 20 tysięcy mieszkań-ców, w którym dają się trochę we znaki ruchliwe, wąskie ulice. Ostatnio odnowiony obszar handlowy to radosna, barwna, częściowo przeznaczona tylko dla pieszych okolica pełna małych sklepików.
Miasto leży nad rzeką Fergus, na północ od Limerick, a jego nazwa Ennis (Inis) jest skrótem pełnej nazwy Inis Cluain Ramh Fhada. Miasto rozwinęło się wokół klasztoru Franciszkanów, którego główny budynek wzniesiono w 1242 roku. Klasztor Ennis Fiary sąsiadował kiedyś ze szkołą, w której 350 zakonników edukowało ponad 600 uczniów. Pozostałości z tamtych czasów pochodzą głównie z XIV wieku, należą do nich krużganki i pozbawiony dachu kościół z ciekawymi średniowiecznymi rzeźbieniami w kamieniu.
W średniowieczu Ennis było miastem targowym i pozostawało takim jeszcze do niedawna. Obecnie znane jest jako ośrodek tradycyjnej kultury irlandzkiej. W Ennis odbywa się co roku pod koniec maja Fleadh Nua, drugi co do wielkości festiwal muzyczny w Irlandii. Kiedy oddalimy się troszkę z Ennis w stronę południową możemy zajechać do ciekawych ruin Clare Abbey, największego i najważniejszego z klasztorów Augustianów w Irlandii, założonego jeszcze w 1189 roku.
Był to zakon przybyły z Włoch, który kierował się regułą świętego Augustyna. Ich celem była praca parafialna i opieka nad duszami, zakonnicy żyli prosto, podobnie jak ich parafianie. Łatwo przystosowali się do irlandzkiego, średniowiecznego życia, ponieważ było podobne do ich klasztornego ży-cia we Włoszech. W XIII wieku byli największym zakonem w Irlandii. Król Henryk VIII w ramach reform kościoła w Anglii podarował parafię baronom Ibrackan w roku 1543 i budynki klasztorne zaczęły popadać w ruinę. Mnisi mieszkali w opactwie prawdopodobnie do około 1650 roku. Pozostałości opactwa obecnie składają się z kościoła z dzwonnicą oraz kilku budynków gospodarczych otaczających krużganek.
I to chyba wszystko co można powiedzieć o okolicy, w następnym odcinku widokówek odwiedzimy jeszcze jeden zamek i pożegnamy zieloną Irlandią.
Inspirator przygody: Agnieszka z Shannon – „Widokówki” wyrażają dla niej wielkie podziękowania.
Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 8 listopada 2022 roku.