Angkor, dawna stolica potężnego imperium khmerskiego, jest bez wątpienia jednym z cudów świata i zabytkiem o olbrzymim znaczeniu historycznym. Przez niemal sześć stuleci, od roku 802 do 1432 stanowił polityczne i religijne centrum wielkiego Imperium Khmerów, a jego pozostałości zajmują dziś 200 km2 na terenie północno-zachodniej Kambodży. Chociaż drewniane domy i pałace zniknęły już wiele wieków temu, wciąż stoją tu piękne kamienne świątynie, wzniesione przez królów kreujących się na bogów.
Potężne zabytki Angkoru, wznoszące się pośród gęstych zielonych lasów i gładkich pól ryżowych, należą do najwspanialszych i najbardziej niezwykłych arcydzieł w Azji południowo-wschodniej. Położony na północ od Siem Reap, w sercu Angkoru , rozległy kompleks Angkor Wat z imponującymi wieżami i wielkie miasto Angkor Thom z groblą i olbrzymimi, uśmiechniętymi twarzami Bayoanu, to widoki zapierające dech w piersiach, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.
Dalej na północ leżą mniejsze, ale równie niezwykłe świątynie Preah Khan i Preah Neak Pean, zaś na wschód od Angkor Thom znajduje się magiczne Ta Phrom, gdzie wielkie drzewa przerastają mury świątyń. Dalej na północny wschód wznosi się zbudowane z różowego piaskowca Banteay Srei, a na południowy wschód – ruiny grupy Roluos, najstarsze w Angkorze.
Starannie zacytowałam wam wstęp o Angkor z Przewodnika Wiedzy i życia – tom Wietnam i Angkor Wat, z którego opisami i rysunkami zapoznawałam się przed wkroczeniem do Ankoru, ale nic nie jest w stanie przygotować turysty na khmerskie wrażenia ze starożytności. W najbliższych częściach cyklu widokówek postaramy się Wam przybliżyć Angkor, abyście mieli okazję poczuć to, co w Kambodży zawładnęło naszymi sercami.
Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 1 września 2015 roku.