Zrzucenie pierwszej amerykańskiej bomby atomowej na Hiroshimę nie przyniosło oczekiwanej bezwarunkowej kapitulacji Japonii. Silne stronnictwo polityczne przekonywało japońskiego cesarza, że Amerykanie dysponują tylko jedną gotową bombą atomową i koszmar eksplozji z 6 sierpnia nie powtórzy się.
Jednak prawda o zdobyczach amerykańskiej nauki była inna, bowiem drugi ładunek nuklearny, tym razem z plutonu – zwany niewinnie „ Fat Man” czekiwał na swoją kolej. I tym razem inny bombowiec B-29 zwany „Bockscar” leciał na Kokurę, jednak pogoda była tak niekorzystna, a w owym czasie celowniki w samolotach były jedynie optyczne, że zdecydowano się wybrać cel zastępczy.
W Nagasaki znajdowała się fabryka Mitsubishi, dziś kojarzymy tę nazwę z niezniszczalnym Space Starem i odlotowym Outlanderem – świetnymi samochodami, ale w czasie wojny to była fabryka pracująca na potrzeby armii. I znowu pogoda przeszkodziła Amerykanom, zdetonowali bombę 3 kilometry od planowanego celu nad dzielnicą Urakami. Bomba wybuchła o godzinie 11.02 z siłą 22 kiloton TNT i zabiła około 50-70 tysięcy ludzi. „Fat Man” był dwukrotnie silniejszy niż „Little Boy” z Hiroshimy, jednak spowodował mniejsze szkody, ponieważ wzgórza otaczające dzielnicę Urakami osłabiły falę uderzeniową.
Dziś w Nagasaki odwiedzamy Muzeum Bomby Atomowej – zachowane artefakty ze zniszczonych obszarów miasta oraz ekspozycje dokumentujące rozwój broni atomowej na świecie. Spacerujemy również po Heiwa-koen (Parku Pokoju), nad którym dominuje statua pokoju – posąg mężczyzny wskazujący niebo – ostrzega przed atakiem z góry, a drugą ręką chroni jakby ziemię – to gest pokoju. W Parku Pokoju znajduje się wiele rzeźb upamiętniających ofiary ataku, które pochodzą z wielu krajów świata, odnaleźliśmy także polska rzeźbę.
Wracając do historii: cesarz Hirohito dopiero 10 sierpnia 1945 roku zdecydował o kapitulacji Japonii, jego propozycję natychmiast przyjął prezydent Truman i zatrzymał kolejny atak „Fat Man II” , który miał być użyty 17-18 sierpnia. 2 września 1945 roku Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.
Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 7 lipca 2020 roku.