Pogoda 9 sierpnia 1945 roku…, czyli „Fat Man” nad Nagasaki

Zrzucenie pierwszej amerykańskiej bomby atomowej na Hiroshimę nie przyniosło oczekiwanej bezwarunkowej kapitulacji Japonii. Silne stronnictwo polityczne przekonywało japońskiego cesarza, że Amerykanie dysponują tylko jedną gotową bombą atomową i koszmar eksplozji z 6 sierpnia nie powtórzy się.

Jednak prawda o zdobyczach amerykańskiej nauki była inna, bowiem drugi ładunek nuklearny, tym razem z plutonu – zwany niewinnie „ Fat Man” czekiwał na swoją kolej. I tym razem inny bombowiec B-29 zwany „Bockscar” leciał na Kokurę, jednak pogoda była tak niekorzystna, a w owym czasie celowniki w samolotach były jedynie optyczne, że zdecydowano się wybrać cel zastępczy.
W Nagasaki znajdowała się fabryka Mitsubishi, dziś kojarzymy tę nazwę z niezniszczalnym Space Starem i odlotowym Outlanderem – świetnymi samochodami, ale w czasie wojny to była fabryka pracująca na potrzeby armii. I znowu pogoda przeszkodziła Amerykanom, zdetonowali bombę 3 kilometry od planowanego celu nad dzielnicą Urakami. Bomba wybuchła o godzinie 11.02 z siłą 22 kiloton TNT i zabiła około 50-70 tysięcy ludzi. „Fat Man” był dwukrotnie silniejszy niż „Little Boy” z Hiroshimy, jednak spowodował mniejsze szkody, ponieważ wzgórza otaczające dzielnicę Urakami osłabiły falę uderzeniową.

Dziś w Nagasaki odwiedzamy Muzeum Bomby Atomowej – zachowane artefakty ze zniszczonych obszarów miasta oraz ekspozycje dokumentujące rozwój broni atomowej na świecie. Spacerujemy również po Heiwa-koen (Parku Pokoju), nad którym dominuje statua pokoju – posąg mężczyzny wskazujący niebo – ostrzega przed atakiem z góry, a drugą ręką chroni jakby ziemię – to gest pokoju. W Parku Pokoju znajduje się wiele rzeźb upamiętniających ofiary ataku, które pochodzą z wielu krajów świata, odnaleźliśmy także polska rzeźbę.
Wracając do historii: cesarz Hirohito dopiero 10 sierpnia 1945 roku zdecydował o kapitulacji Japonii, jego propozycję natychmiast przyjął prezydent Truman i zatrzymał kolejny atak „Fat Man II” , który miał być użyty 17-18 sierpnia. 2 września 1945 roku Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.

Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 7 lipca 2020 roku.