Poranek w Grazu, czyli czas na mały odpoczynek w podróży

Styria (Steiermark), drugi co do wielkości austriacki kraj związkowy jest nazywany zielonym sercem Austrii. Obok alpejskiego krajobrazu wiecznych lodów, głęboko wciętych wąwozów, spotyka się tu wielkie połacie lasu, ustępujące falującym łańcuchom wzgórz, otaczających położone niżej węgierskie równiny.

Stolica Styrii Graz (240 tysięcy mieszkańców), leży nad rzeką Mur i jest drugim co do wielkości miastem Austrii, ośrodkiem ekonomicznym i kulturalnym (w 2003 roku zdobyła tytuł Kulturalnej Stolicy Europy).

Jej geneza sięga roku 800, ale po raz pierwszy wymieniono ją w dokumentach w 1128 roku. Około 40 km od Grazu leży Bundesgestut (państwowa stadnina koni), to właśnie tu hoduje się i układa lipicańskie ogiery do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu. Ta najstarsza hodowlana stadnina koni w Europie pochodzi z 1580 roku. Założył ją arcyksiążę Karol II w Lipicy, ale po I wojnie światowej, gdy znalazła się na terenie Słowenii przeniesiono ją do Styrii.

Tyle za przewodnikiem „Podróże marzeń” (tom „Austria”) na temat Grazu i Styrii. Ta okolica, jak zresztą widzicie bardzo ciekawa, była tylko przystankiem w drodze do celu naszej kolejnej widokówkowej podróży.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 21 października 2014 roku.