Potęga Szmaragdowego Buddy, czyli Wielki Pałac i Wat Phra Keo w Bangkoku

Wielki Pałac w Bangkoku zaczęto wznosić w roku 1782, aby uczcić założenie nowej stolicy – tutaj miał znaleźć schronienie święty posąg Szmaragdowego Buddy (Phra Keo) i miała zamieszkać rodzina królewska. Otoczony murem o długości 1900 metrów, był niegdyś samowystarczalnym miastem w mieście.

Rodzina królewska mieszka obecnie w Dusit, niemniej Wat Phra Keo jest nadal najświętszą świątynią Tajlandii. Kiedy Rama I założył nową stolicę, ambicją władcy było wzniesienie królewskiej świątyni w stylu wielkich sanktuariów z dawnych stolic kraju. Świątynia upamiętniająca powstanie dynastii Czakri, formą i dekoracją miała przewyższać swe poprzedniczki w Sukhothai i Ajutthai. W rezultacie powstał Wat Phra Keo, nazwany tak ponieważ mieści figurką Szmaragdowego Buddy sprowadzoną z Wat Arun.

Cudzoziemców zwykle rozczarowują małe rozmiary Szmaragdowego Buddy (ma tylko 75 cm wysokości), lecz jego mistyczna moc i istotna rola, jaką odgrywa w życiu narodu, nie wynikają z wielkości fizycznej, o czym na pewno świadczy pełna nabożnej czci postawa pielgrzymów.
Wielki Pałac, wybudowany w tym samym czasie co Wat Phra Keo, był oficjalną rezydencją królewską w latach 1782–1946, chociaż ostatnim monarchą, który mieszkał w jego murach, był król Czulalongkorn (Rama V).

Dziś siedzibą rodziny królewskiej jest pałac Chitrlada. W obrębie zespołu pałacowego znajduje się kilka gmachów rządowych. Ważniejsze uroczystości odbywają się nadal w budynku Sali Tronowej Dusit i w Amarin Winichi. Wiele części pałacu jest obecnie udostępnionych zwiedzającym, z czego z odpowiednim szacunkiem skwapliwie skorzystaliśmy, aby pokazać Wam piękno i bogactwo Królestwa Tajlandii.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 13 maja 2014 roku.