Praga i jej skarby (część V) – Wyspa Kampa

Mam nadzieję, że macie jeszcze chwilę na opowieści o lewostronnej Pradze? Zostało nam jeszcze kilka miejsc w Malej Stronie, po których warto się pokręcić. Jest to dzielnica pełna pałaców, w których wiele krajów ma swoje ambasady. Możemy oglądać pałac Turbów – ambasadę japońską, pałac Nostitza – ambasadę holenderską, pałac Buquoy – ambasadę francuską, pałac Furstenberga – ambasadę polską, pałac Lobkoviców – ambasadę niemiecką, czy wreszcie pałac Schonbornów – obecnie ambasadę amerykańską.

Zajrzyjmy teraz nad Wełtawę, ale przekroczymy tylko jedną z jej odnóg – Czarci Potok i dotrzemy na wyspę Kampa, która u schyłku komunizmu stała się ulubionym miejscem spotkań dzieci-kwiatów. Kampa bywa nazywana małą Wenecją z powodu lokalizacji, kanałów, wodnych młynów i ogrodów. Oczywiście można tu popływać stateczkami, łódkami, czy posiedzieć w bareczkach na brzegu obserwując rzekę, przechodniów, praskie życie przy okazji sącząc piwo.

Podejdziemy jeszcze do muru ogrodu zakonu maltańskiego obok wyspy Kampa. W grudniu 1980 roku ktoś maluje na nim napis: „ Dla Johna Lennona”, ktoś maluje symboliczny nagrobek, a nad nim krzyż. Ktoś w styczniu 1981 roku uwiecznia twarz Lennona ( Jego portret, mimo że przez lata zamalowywany, będzie się tutaj wciąż odradzał). W kwietniu milicjanci zamalowują mur na zielono, ale portrety i napisy znów się pojawiają. Socjalistyczna prasa pisze o niebezpiecznym zjawisku: mur pobudza do aktywności ludzi chorych psychicznie i uzależnionych od alkoholu. Nazywa to lennonizmem. W marcu 2019 roku międzynarodowa grupa artystów w trzydziestu językach maluje na ogrodzeniu tytuł piosenki Lennona „All you need is love”. Nigdy więc nie wiadomo, co będzie w danym roku napisane, warto to sprawdzać.

A teraz z wyspy wspinamy się po dwubiegowych schodach na najsłynniejszy praski most – Most Karola. I tu może zaskoczenie, nic o nim nie napiszę, prezentujemy tylko nowe zdjęcia figur na moście. 10 lipca 2012 roku zamieściliśmy już artykuł: O jeden most za daleko, czyli Most Karola w Pradze – odsyłamy na naszą stronę widokowkizpodrozy.pl. Oczywiście przez most przechodzimy, czeka na nas Stare Mesto, Nowe Mesto i Josefov.

Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 19 stycznia 2021 roku.