Qal’at Siman, czyli kariera pewnego słupa

W 390 roku w Antiochii przyszedł na świat Szymon, który w 412 roku dołączył do wspólnoty klasztornej w osadzie Telenissos. Wkrótce jednak porzucił klasztor i rozpoczął pustelnicze życie na szczycie wysokiej na 12–18 metrów kolumny (na platformie o średnicy około 2 m). Gdy zmarł w 459 roku był już sławny w całym cesarstwie bizantyjskim – do miejsca jego odosobnienia przybywali tłumnie pielgrzymi.

I my odwiedziliśmy Qal’at Siman z ruinami bazyliki i klasztoru Świętego Szymona Słupnika, który znajduje się w dzisiejszej Syrii w pobliżu Aleppo, na granicy z Turcją. Było to ciepłe, leniwe, sierpniowe popołudnie, lecz zamiast grasować po bazarze w Aleppo, woleliśmy odwiedzić zachowany w świetnym stanie najwspanialszy przykład architektury bizantyjskiej w Syrii.

Zbudowana na planie krzyża konstrukcja zajmuje imponującą powierzchnię 4 tysięcy metrów, zachwycają w niej zachowane dekoracyjne ornamenty okalające łuki i portale, ozdobne krzyże i inne elementy architektoniczne. Okolice słynęły z uprawy winogron i oliwek, zbudowano tu z kamienia ośrodki miejskie, które jednak po zmianach koniunktury upadły, jak handel w Serocku, czy Jabłonnie po zbudowaniu obwodnicy. Dziś można w okolicy Aleppo oglądać „umarłe miasta”, ale takiego widoku domów i mieszkańców naszemu powiatowi na co dzień nie życzymy.

Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 17 kwietnia 2012 roku.