„Stoi na stacji ….”, czyli Hiram Bingham w Peru

Należący o grupy Orient Express Perurail oferuje codzienne połączenia z Cusco do Aguas Calientes, gdzie wysiadają podróżni chcący zwiedzić tajemnicze miasto Inków. Każdego ranka trzy pociągi wyruszają w czterogodzinną podróż ze stacji San Pedro w Cusco: średniej klasy Vistadome 1 i Vistadome 2 oraz tani Backpacker.

Przeznaczone dla zwykłych turystów (czyli dla nas) Backpacker i Vistadome jadą z Cusco przez malowniczą dolinę Urubamby, potem mały autobus wyrusza na pełną zakrętów drogę prowadzącą pod górę do inkaskich ruin. Luksusowy pociąg Hiram Bingham rozpoczyna podróż w Poroy, 20 minut drogi od Cusco. My tym pociągiem nie jechaliśmy, ale go widzieliśmy, więc trochę o nim opowiemy, bo znamy też kogoś, kto jechał Hiramem Binghamem.

Podróż rozpoczyna się od powitania pasażerów na stacji tradycyjnymi tańcami peruwiańskimi i oczywiście kieliszkiem szampana, dla dodania gościom animuszu. Kiedy już uda się ich aapakować do luksusowych, jak z 1920 roku wagonów Pullmanna, zespół muzyczny wsiada do pociągu i muzyka na żywo towarzyszy im w tej 4 – godzinnej podróży w Andy.
Oczywiście na podróżnych czeka świetny posiłek w wagonie restauracyjnym Pullmana, otwarty drink-bar z lokalnymi napojami alkoholowymi oraz wagon obserwacyjny. Wszystkie te przyjemności otrzymacie za jedyne 438 dolarów – to chyba już cena w obie strony.
Ale nie skupiajmy się na luksusach, przed nami tajemnicze ruiny i właśnie tam dotrzemy drogą Inków.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 30 października 2017 roku.