Złota wieża w Nakhon, czyli zwiedzamy tajskie świątynie

Nakhon Si Tammarat to miasto położone w południowej Tajlandii, nie figuruje jednak na wielu trasach turystycznych, a stanowi ośrodek o najdłuższej tradycji historycznej na południu kraju. Wat Mahathat to jedna z otaczanych największą czcią świątyń Tajlandii. Przypuszcza się, że ma co najmniej 1500 lat. Obecna czedi pochodzi z XIII wieku i została wzniesiona prawdopodobnie jako miejsce przechowywania relikwii Buddy, które przywieziono z Cejlonu.

Ma 77 metrów wysokości i jest pokryta złotem, którego ciężar ocenia się na 270 kilogramów. Bardzo efektowny jest strop świątyni pochodzący z XVIII wieku, jak również drzwi bogato inkrustowane szmaragdami, z rzeźbionymi figurami Phrom i Wisznu.

W niewielkim muzeum wystawiono znaleziska archeologiczne, biżuterię oraz rzeźby religijne z okresu Dwarawati, czyli VI–XIII wieku. Obejrzeć można również wystawione w świątyni złote i srebrne wota, oraz stojący w pobliżu Viharn Luang, o nachylonych do środka kolumnach, który jest świetnym przykładem architektury rodem z Ajuttii. Oglądanie świątyń jest trudne, pamiętajmy, że nie wszędzie można wejść i zrobić zdjęcia, oraz absolutnie nie wypada przeszkadzać w praktykach religijnych naszym gospodarzom.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 26 marca 2013 roku.