Antimachia i Neretzia, czyli co Joannici zbudowali na Kos

Zakon Joannitów to inaczej Zakon Maltański, czyli Zakon Rycerski Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Jest to najstarszy, nadal istniejący zakon rycerski. Znakiem joannitów jest krzyż maltański, czyli z rozdwojonymi ramionami.

W Jerozolimie, w 1070 roku kupcy pochodzący z Amalfi zbudowali szpital dla pielgrzymów pod wezwaniem św. Jana. Od 1083 roku zaczęli zajmować się nim rycerze, których nazwano joannitami. Nazwa zakonu pochodzi od łacińskiego słowa „Ioannes”, czyli „Jan”. Malta stała się ich domem w roku 1530, kiedy otrzymali ją od cesarza Karola V. Stąd też wzięła się powszechnie znana nazwa joannitów – kawalerowie maltańscy.

Na wyspie Kos, w pobliżu Antimachii można odwiedzić ruiny wspaniałej twierdzy zbudowanej przez Joannitów w XIV wieku, powstałej w podobnym czasie, co ich zamek Neretzia w mieście Kos. Zewnętrzne mury zamku Antimachii trzymają się świetnie do dzisiejszego dnia, z twierdzy rozciąga się wspaniały widok na leżącą w dole Kardamenę, dziś port i miejscowość turystyczną. Kiedy zamek powstał, miał służyć obserwacji cieśniny, która oddziela Kos od tureckiego wybrzeża i być schronieniem dla mieszkańców pobliskich wiosek w czasie tureckich ataków. Przetrwał ich wiele, był bowiem podwójnie ufortyfikowany, z jednym wejściem, nad którym można nadal zobaczyć herb rycerski.

W obrębie murów są jeszcze dwa kościoły: Agios Nikolaos z XVI wieku i Agia Parask evi z XVIII wieku, zwykle otwarte, a na ścianach wciąż jeszcze widać freski. Przy wejściu można też spotkać samozwańczego, starego „strażnika” zamku, który na widok turystów wywija sztuczki na swoim krzesełku i stoliku. Zwiedzanie zamku to bezpłatna przyjemność, więc turyści ze śmiechem zasilają skarbiec greckiego dziadka.

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 3 lipca 2018 roku.