Kocham Cię jak Irlandię.., czyli Limerick i King John’s Castle (część 2)

Limerick ( Luimneach) to trzecie co do wielkości miasto republiki Irlandii, jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Limerick położonym nad rzeką Shannon, w odległości 195 kilometrów od Dublina. Jest centrum produkcji rolniczej, wszyscy kojarzymy przecież irlandzkie masło, a także znane jest z produkcji bekonu i szynki.

Miasto zostało założone przez Duńczyków w roku 812, było stolicą królestwa Limerick, a potem siedzibą królów Munsteru. W 1691 roku stało się ostatnim punktem oporu Jakuba II w walce o odzyskanie tronu Anglii. Do najważniejszych zabytków miasta należą katedry: St. Mary’s Cathedral i St. John’s Cathedral oraz zamek króla Jana. Dziś zabierzemy Was na wycieczkę właśnie do King John’s Castle, czyli zamku króla Jana bez Ziemi. Jan bez Ziemi urodził się w 1167 roku w Oksfordzie jako najmłodszy syn Henryka II i Eleonory Akwitańskiej. Był ulubionym dzieckiem ojca, jednak próby przekazania mu władzy były blokowane przez starsze rodzeństwo, a szczególnie przez Ryszarda Lwie Serce. Ale po śmierci brata w 1199 roku Jan wstąpił na tron i panował aż do swojej śmierci w 1216 roku w trakcie wyprawy przeciw zbuntowanym baronom na północy Anglii.

Zamek to imponująca anglonormandzka forteca wybudowana w początkach XIII wieku, prawdopodobnie w niezwykle krótkim czasie, bo zaledwie w ciągu dwóch lat. Początkowo zamek miał kształt pięciokąta z czterema potężnymi basztami, które później skrócono, by móc rozmieścić wewnątrz artylerią, a jedną z wież w 1611 roku zastąpiono bastionem. W latach 2011-2013 kosztem prawie 6 milionów funtów unowocześniono muzeum zamkowe, aby uatrakcyjnić obiekt dla turystów. Niestety od frontu dobudowano nowoczesny szklany pawilon, który szpeci obecnie bryłę budynku. Ale stworzono tam nowoczesne centrum dla zwiedzających, wyposażone w animacje komputerowe pozwalające na interaktywne poznawanie zamku i jego historii oraz kawiarnię z widokiem na dziedziniec i rzekę. Często też na dziedzińcu zamkowym odbywają się imprezy okolicznościowe i koncerty.

Pożegnamy teraz Jana bez Ziemi (ale za to z zamkiem) i przeniesiemy się do innej ciekawostki irlandzkiej, czeka na nas Bunratty z swoim zamkiem i skansenem.

Inspirator przygody: Agnieszka z Shannon – „Widokówki” wyrażają dla niej wielkie podziękowania.

Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 4 października 2022 roku.