Kocham Cię jak Irlandię…, czyli University of Limerick (część 1)

Wyszło na to, że trzeba odwiedzić Irlandię, bo po pandemii odbędą się tam opóźnione Mistrzostwa Świata U-21 w Lacrossie. Turniej zaplanowano na sierpień 2022 roku, wykorzystując boiska i dormitoria Uniwersytetu w Limerick do rozlokowanie zawodników, trenerów, fizjoterapeutów, sędziów, wolontariuszy z obsługi i fotografów sportowych.

Łatwiejszy był powrót z Limerick do Legionowa niż dojazd na dzień rozpoczęcia Mistrzostw. Okazało się, że na najbliższe lotnisko w Shannon samolot z Modlina lata tylko dwa razy w tygodniu, więc do domu dało radę bez problemu wracać. Natomiast lot do Irlandii z Modlina w dniu pasującym do planu zawodów odbył się do Dublina. Tam tylko wystarczyło złapać autobus już do samego Limerick, który dowiózł uczestników pod samą bramę uniwersytetu.

University of Limerick (UL) (irlandzki:Ollscoil Luimnigh) to uniwersytet w Irlandii w pobliżu miasta Limerick.
Został założony w 1972 roku jako Narodowy Instytut Szkolnictwa Wyższego w Limerick i zyskał statut uniwersytetu w 1989 roku. Zgodnie z Ustawą o University of Limerick z 1989 r. był pierwszym uniwersytetem założonym od czasu powstania państwa w 1922 roku. Uniwersytet znajduje się nad rzeką Shannon, na terenie o powierzchni 80 hektarów w Narodowym Parku Technologicznym o powierzchni 240 hektarów w Castletroy, 5 km od centrum Limerick. Uczelnia ma obecnie ponad 11 000 studentów studiów licencjackich w pełnym wymiarze godzin i 1500 studentów zaocznych. Na terenie uniwersytetu znajduje się wiele różnych kampusów o różnych nazwach: Plassey Village, Thomond Village, Cappavilla Village. Każdy z nich to małe osiedle z własną administracją, pralnią i innymi udogodnieniami dla mieszkańców.

Otwarty we wrześniu 2012 roku Quigley Residence to najnowszy projekt na kampusie północnym, wyłącznie dla studentów studiów podyplomowych. Quigley Residence pomieści 120 studentów w komfortowych 4 i 2-osobowych apartamentach. Położona w sąsiedztwie nowego budynku UL Medical School, Quigley Residence oferuje nowoczesne udogodnienia w atrakcyjnym krajobrazie. Z główną
częścią uniwersytetu łączy ją długa kładka dla pieszych – The Living Bridge.
Na terenie uniwersytetu znajdują się także sklepy, restauracje i pub. Mieszkanie na kampusie daje możliwość pełnego spędzenia czasu na uniwersytecie. Teren uniwersytetu to także jeden duży park. Codziennie można spotkać ogrodników dbających o ten teren. Okoliczni mieszkańcy przychodzą tu pospacerować całymi rodzinami lub pobiegać. Odbywają się tu także spotkania towarzyskie małych czworonogów i ich właścicieli. W gorące dni wiele osób chłodzi się w rzece. Uniwersytet posiada także własną ochronę, która dba o bezpieczeństwo osób przebywających na tym terenie.

I tyle na temat tego miejsca, oczywiście część opisu pochodzi z oficjalnej strony Uniwersytetu, bo najlepsza jest przecież autoreklama, ale oczywiście trochę dodaliśmy też od siebie i zdjęcia są nasze. Zobaczcie jak tam jest ładnie. A następna widokówka będzie już z samego miasta Limerick. Zdradzę też, że przez jakiś czas pokręcimy się po tej zielonej, irlandzkiej wyspie.

Tekst opublikowany w Gazecie Powiatowej 20 września 2022 roku.