Zatoka Ha Long, czyli miejsce, gdzie smok schodzi do morza

Jedną z największych atrakcji turystycznych Wietnamu jest odnoga Zatoki Tonkijskiej, leżąca w północnej części kraju, Zatoka Ha Long. Zajmuje ona powierzchnię 1500 km², na której rozsianych jest 1969 wysp, z których 989 zostało nazwanych. W 1994 roku UNESCO umieściło Zatokę Ha Long na Liście Światowego Dziedzictwa.

Legenda głosi, że te malownicze formacje krasowe powstały, gdy w morzu wylądował smok, przybywając z pomocą Wietnamczykom. Zrobił to po to, by o tysiące wysepek rozbiły się okręty wrogów. Większość wysp ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię wody. Krasowe wieżyce powstały z prehistorycznych osadów wapiennych dna morskiego, które następnie były wypychane na powierzchnię wskutek ruchów tektonicznych i erozji.

Pod wpływem obfitych, ciepłych kwasowych deszczy zasadowy wapień przybierał zadziwiające, wyjątkowo malownicze kształty. Żegluga pośród działających na wyobraźnię wysepek i jaskiń Zatoki Ha Long jest prawdziwie magicznym przeżyciem. Przez cały dzień można penetrować wyspy i groty, będące często również miejscami kultu religijnego.

Zanim jednak dotrzemy na nasz statek, przyjdzie nam się zmierzyć z rzeczywistością. Ha Long City – miasto będące bramą portową do zatoki – nie ma w sobie nic z jej mistycyzmu. Terminal portowy bowiem aż huczy od turystów, a dziesiątki stłoczonych przy nabrzeżu łodzi nawiedzają coraz to nowe grupy przyjezdnych. Większe łodzie cumują zazwyczaj w pewnej odległości od brzegu. Nie grzęzną w przyklejonej do nabrzeża, wielowarstwowej mozaice statków i łódek, dzięki czemu jako pierwsze wyruszają w rejs.

W następnej widokówce dokończymy naszą opowieść o Ha Long, przecież dopiero weszliśmy na statek i ruszyliśmy na spokojne wody zatoki , czyli miejsca, „gdzie smok schodzi do morza”

Tekst opublikowany w „Gazecie Powiatowej” 15 marca 2016 roku.